WARSZTATY KRONIKARSKIE DLA OSP I MDP W KRAŚNIKU
20 czerwca 2026 r. w Regionalnym Muzeum Pożarnictwa w Kraśniku odbyły się Warsztaty Kronikarskie dla druhów i druhen prowadzących kroniki OSP i MDP, a także osób rozpoczynających swoją przygodę z dokumentowaniem historii i działalności jednostek.
Warsztaty zostały zorganizowane przez Oddział Wojewódzki ZOSP RP Województwa Lubelskiego oraz Wojewódzką Komisję Historyczną, Ruchu Kronikarskiego, Odznaczeń i Ceremoniału Strażackiego przy współpracy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku.
W wydarzeniu uczestniczyło 58 osób z 37 jednostek OSP, w tym również członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Celem spotkania było doskonalenie umiejętności prowadzenia kronik, popularyzacja dokumentowania historii pożarnictwa oraz wymiana doświadczeń pomiędzy kronikarzami i pasjonatami historii strażackiej.
Uczestnicy wysłuchali wielu ciekawych prelekcji dotyczących m.in.:
zasad prowadzenia kronik,
pozyskiwania i archiwizowania materiałów źródłowych,
dokumentowania działalności OSP i MDP,
ochrony dziedzictwa historycznego i tradycji pożarniczych.
Nie zabrakło również okazji do zwiedzania Regionalnego Muzeum Pożarnictwa w Kraśniku, zapoznania się z wystawionymi kronikami oraz wymiany praktycznych doświadczeń i dobrych praktyk kronikarskich.
W imieniu Komendy Powiatowej PSP w Kraśniku uczestników powitał oraz wziął udział w wydarzeniu Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kraśniku bryg. Piotr Michałek.
Szczególnie cieszy aktywny udział młodzieży z MDP. To właśnie młodzi kronikarze są gwarancją, że historia lokalnych społeczności i działalność strażacka będą dokumentowane, pielęgnowane i przekazywane kolejnym pokoleniom.
Serdecznie dziękujemy organizatorom, prelegentom oraz wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w pielęgnowanie historii i tradycji ruchu strażackiego. Kroniki są bezcennym świadectwem działalności jednostek OSP i MDP oraz ważnym elementem zachowania pamięci o ludziach, wydarzeniach i służbie na rzecz lokalnych społeczności.
Dodatkowym elementem wydarzenia był Krajowy Trening Pierwszej Pomocy, realizowany w ramach Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. W ćwiczeniach udział wzięli zarówno uczestnicy warsztatów, jak i osoby odwiedzające tego dnia teren Komendy Powiatowej PSP w Kraśniku.









