Tłumaczenie języka migowego

TŁUMACZENIE JĘZYKA MIGOWEGO

Tłumaczenie języka migowego podczas załatwiania sprawy w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku

Zgodnie z Ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2011.209.1243 ze zm.) osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się z powodu dysfunkcji narządu słuchu, wzroku lub łącznego wystąpienia tych dysfunkcji, mają prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej w kontaktach z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku.

Przez osobę przybraną, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r.
o języku migowym i innych środkach komunikowania się należy rozumieć osobę, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy
w załatwieniu spraw w organach administracji publicznej, jednostkach systemu, podmiotach leczniczych, jednostkach Policji, Państwowej Straży Pożarnej i straży gminnych oraz jednostkach ochotniczych działających w tych obszarach.

W kontakcie z urzędem można będzie załatwiać sprawy za pomocą tzw. osoby przybranej, pośredniczącej w kontakcie. Może to być znajomy lub członek rodziny, wybrany przez osobę doświadczającą trwale lub okresowo trudności
w komunikowaniu się, zwaną dalej osobą uprawnioną.

Osoba uprawniona jest zobowiązana zgłosić w urzędzie chęć skorzystania
ze świadczenia ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych.

W kontakcie z urzędem osoba uprawniona ma prawo do pośrednictwa tłumacza – może to być tłumacz:

  • PJM (polskiego języka migowego)
  • lub tłumacz SJM (systemu językowo-migowego)
  •  lub SKOGN (system komunikowania się osób głuchoniewidomych).

Zgłoszenie może być dokonane w dowolnej formie, w sposób dostępny dla osób uprawnionych:

  1. za pomocą poczty elektronicznej  – e-mail: kp_krasnik@straz.lublin.pl,
  2. za pośrednictwem faksu: 81 826 41 57,
  3. za pomocą rządowej platformy ePUAP.

W celu ułatwienia zgłaszania potrzeby tłumacza języka migowego, wskazane jest dokonywanie zgłoszeń za pomocą wniosku o świadczenie usług tłumacza języka PJM_SJM lub SKOGN.

Skip to content