Bezpieczeństwo nad wodą

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku apeluje do mieszkańców Kraśnika i okolic o rozwagę w czasie korzystania z kąpielisk i jednocześnie przypomina, że woda jest żywiołem niebezpiecznym. Swoje siły zawsze trzeba ocenić z dużym marginesem bezpieczeństwa, licząc się z możliwością nerwowego zachowania w sytuacji krytycznej.

Wypadki związane z wodą są najczęściej spowodowane lekkomyślnością, nieuwagą, brakiem dozoru lub niedostatecznym zaznajomieniem się tak z brzegiem, jak z dnem. Duży procent ofiar wody stanowią osoby nadmiernie ufne we własne siły, nieprzygotowane fizycznie i psychicznie do takiego wysiłku. Przyczyną wypadku może być strach i przerażenie spowodowane przez tzw. „kurcze” dlatego ważne jest zachowanie spokoju i opanowania.

Szczególną ostrożnością powinny wykazać się rodzice, pamiętajmy że DZIECKO bawiące się beztrosko w wodzie nie ma wyczucia niebezpieczeństwa, nie zastanawia się na przykład nad możliwością gwałtownych uskoków dna. Staje nagle bezradne wobec wpadnięcia w nagłe zagłębienie dna, czy też wobec zachłyśnięcia się wodą. Załóż bawiącemu się nad woda malcowi tzw. motylki pamiętając jednak, że nie gwarantują one bezpieczeństwa, stale mniej dziecko w zasięgu ręki. Dla malucha niebezpieczna jest nawet płytka woda.

Aby uniknąć dolegliwości i nieprzyjemności związanych z wypadkami przestrzegaj następujących zasad podczas pobytu nad wodą:

  1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w nbsp;miejscach gdzie kąpiel jest zakazana.
  2. Nie pływaj w czasie burzy – może uderzyć w Ciebie piorun lub zatopić fala.
  3. Nie wchodź do wody po schorzeniach, wadach serca lub po niedawno przebytych chorobach.
  4. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, nogi i głowę – unikniesz wstrząsu termicznego.
  5. Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów możesz się zaplątać i utonąć.
  6. Nie pływaj w miejscach gdzie występują zawirowania wody lub zimne prądy. Wir może wciągnąć, a zimna woda może powodować przykurcze i hipotermię.
  7. Pływaj w miejscach dobrze ci znanych.
  8. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na głowę, bo efekty mogą być przerażające.
  9. Nie baw się w „przytapianie” innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Jest to przejaw wyjątkowej głupoty, ignorancji i braku wyobraźni godny potępienia. Może to doprowadzić do wstrząsu termicznego lub zachłyśnięcia. Osoba, która się zachłyśnie wpada w panikę i wciągnie za sobą najbliższą osobę, którą chwyci. Osoba „przytapiana” walczy o życie.
  10. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło. Materac i koło łatwo przebić.
  11. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Alkohol powoduje ze strony psychologicznej – niewłaściwą ocenę sytuacji i ryzyka, nadmierną brawurę i przecenianie własnych sił. Nawet wejście do wody po wypiciu jednego piwa w upalny dzień może skończyć się tragicznie. Ze strony fizycznej powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych co daje szybką utratę ciepła i bardzo duże ryzyko wystąpienia hipotermii i przykurczów. Niezwykle łatwo w takim przypadku utonąć.
  12. Kąpiąc się zwracaj uwagę na osoby obok. Może okazać, się, że ktoś będzie potrzebował twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach zawiadom inne osoby.
  13. Nie przystępuj do pływania bez odpowiednio wcześniej zjedzonego posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może pociągnąć za sobą bardzo poważne konsekwencje. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku – wzmożona przemiana materii wymaga czynnika energetycznego.
  14. Nie należy przeceniać własnych umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką płyń asekurowany przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
  15. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Możesz stracić orientację, niewłaściwie ocenić odległość, ulec panice ze strachu (np. w wodorostach lub, gdy dotknie Cię ryba), jesteś też niewidoczny.
  16. Jeżeli w czasie pływania poczujesz bolesny skurcz mięśni – zachowaj spokój połóż się na plecach i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Nie wpadaj w panikę. Ból powinien minąć po chwili. Gdy minie płyń spokojnie do brzegu.
  17. Jeżeli korzystasz ze sprzętu pływającego nie wpływaj nim na teren kąpieliska, nie skacz z niego do wody, łatwo może dojść do wypadku. Osoby nie umiejące pływać koniecznie muszą być ubrane w kamizelki ratunkowe (właściwie zapięte).
  18. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom. Jeśli jesteś w stanie pomóc to twoje działanie będzie przyjęte z wdzięcznością. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach aby pomóc nie komentuj działań ratowników ani nie traktuj tej sytuacji jako instruktażu. Tu toczy się walka o życie ludzkie, na naukę będzie inna pora.
Skip to content